آیا نمایش غیبت صدرالساداتی ارتباطی با سبک عدالت‌خواهی وی دارد؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس ــ احد حسینی: وقتی زمزمه‌های مفقود شدن فردی خبرساز، بلند می‌شود، طبیعتاً افکار عمومی با نگرانی خبرهای مربوط به آن را پیگیری می‌کنند.

محور خبر، برادران صدرالساداتی بودند. برادرانی روحانی که یکی از آن‌ها، عضو مجلس خبرگان رهبری است و دیگری، خود را به‌عنوان چهره عدالتخواه و ضدّ فساد در افکار عمومی مطرح کرده است. شاید وجود همین چهره عدالتخواه از برادر کوچک در افکار عمومی بود که اوّلاً حسّاسیّت ماجرا را دوچندان کرده بود و ثانیاً، کانون خبر و گمانه‌زنی‌ها را برادر کوچکتر (سیّد مهدی) قرار داده بود. این در حالی بود که برادر بزرگتر (سیّد روح‌الله) عضو یکی از مهم‌ترین نهادهای نظام به‌شمار می‌رفت.

 

اصل ماجرا از آن‌جا کلید خورد که بامداد پنجشنبه، ۱۴ شهریور، همکاران صدرالساداتی اعلام کردند که او و همراهانش از ۲۴ ساعت قبل از منزل خود در قم به‌قصد فرودگاه مهرآباد خارج شده و هیچ خبری از آن‌ها در دست نیست و تلفن همراه آن‌‌ها نیز خاموش است.

آن‌‌ها مدعی شدند که خوشبینانه‌ترین فرضیه این است که صدرالساداتی بازداشت شده است.

این گمانه‌زنی، بهترین اهرم بود تا ذهن مخاطب از همان ابتدای ماجرا به‌سمت‌وسویی خاص هدایت شود. گره زدن مفقود شدن فردی که به‌ عدالتخواهی شهره است با گمانه «بازداشت»، از طرفی، القای پیچیده‌بودن ماجرا را به‌دنبال داشت و از دیگر طرف، انگشت اتهام را خودبه‌خود به‌سمت دستگاه‌های امنیتی نشانه می‌رفت.

این گمانه‌زنی دوستان صدرالساداتی، با طرح یک شایعه از طرف یک کانال تلگرامی تقویت شد. شایعه این بود که صدرالساداتی‌‌ها با حکم دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شده‌اند. هرچند طولی نکشید که دادسرای ویژه روحانیت این شایعه را تکذیب کرد، امّا گویا صرف طرح این شایعات، برای منتشرکنندگان آن، خود بخشی از یک هدف خاص را شامل می‌شده.

روز جمعه و در حالی که شایعات مختلفی پیرامون ماجرا در گوشه‌وکنار مطرح بود، امیرآبادی، نماینده قم اعلام کرد که صدرالساداتی در منزل خود در قم حضور دارد و اختفای اختیاری، اختیار کرده است. زمزمه‌‌هایی از این قبیل، ضمن کاستن از پیچیدگی ماجرا، فرضیه «نمایشی بودن ماجرا» را به‌میان کشید. این فرضیه وقتی تقویت شد که تصویری از صدرالساداتی در حال خرید قلیان در یک مغازه منتشر شد.

 

هم‌زمان، صدرالساداتی با انتشار یک پست در اینستاگرام خود آفتابی شد و ضمن تکذیب حضور خود در قم و اختفای اختیاری، اعلام کرد که در حال سفر به‌ کیاسر است.

از اینجا به‌بعد بود که اظهارنظرها درباره ماجرا، رنگ‌وبوی طنز به‌خود گرفت و ورق، علیه صدرالساداتی برگشت. در فضای مجازی، اصطلاح «قایم‌‌باشک‌بازی» درباره این ماجرا، خلق شد و برخی نیز از صدرالساداتی پرسیدند که شما که مدعی شفاف‌سازی درباره همه موضوعات هستید، چرا حاضر نیستید درباره غیب‌زدن خود، شفاف‌سازی کنید تا حداقل، خانواده خود را از نگرانی خارج کنید؟

امّا اکنون با گذشت چند روز از آغاز ماجرا و ورق خوردن لایه‌‌های پایانی آن، شاید بهتر بتوان ماجرا را تحلیل کرد.

و اما…
این موضوع به جهت خبری پایان یافت اما درس های مهمی برای افکار عمومی خواهد داشت.
یکم. با افرادی مواجهیم که به اسم عدالتخواهی، بیش از هرچیز برای شهرت تلاش می کنند. اینکه مقصد این شهرت یابی چیست و کجاست معلوم نیست اما بازی کردن با ذهن و روان مردم برای شهرت یابی را باید از جهت روانشناسی و تحلیل شخصیت ایندست افراد تحلیل کرد.
دوم. این رفتارها را باید از منظرادعای عدالتخواهی نیز تحلیل کرد. اقای صدرالساداتی بعد از چند روز یک استوری منتشر کرده است و بجای شفاف سازی نوشته است که شفافیت فایده ندارد چرا که تجربه وی از گزارش دادن به نهادهای امنیتی و قضائی بی ثمر بوده است. چرا از شفافیت و صداقت با مردم نگران است؟ چرا حاضر نیستند حتا با مخاطبین خود صادق باشند؟
این اظهارات اتهام جدید به ماموران امنیتی است و لازم است با دقت ابعاد آن و نیات پشت پرده اش بررسی و به مردم گزارش شود.
سوم. این ماجرا را باید از منظر روش عدالتخواهی نیز بررسی کرد. یک گروه که از باقی مانده های جریان منحرف دولت نهم و دهم هستند، اولین کسانی اند که این خبر را منتشر و بعد نیز بلافاصله نهادهای قضائی و امنیتی را به ناشی گری و مبازره با افشاگری متهم کردند. یعنی با جریانی مواجهیم که با کمترین سند و دلیل، به سرعت فانتزی های ذهنی شان را با مردم به اشتراک می گذارند و آبرو می برند و همه را متهم می کنند و در نهایت هم حاضر نیستند بابت اشتباه شان عذرخواهی کنند.
سوال اینست که آیا با همین سطح عقلانیت و اخلاق تا امروز عدالتخواهی می کردند؟

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *